Service Management

En modern telekomoperatör har höga krav från sina kunder att levererade tjänster håller hög kvalitet. Men skulle driftstörningar inträffa förväntar sig också samma kunder information om det inträffade och minimal ledtid. Tyvärr saknar många telekomoperatörer rutiner och verktyg för att kunna ge sina slutkunder korrekt information när den som bäst behövs och att på kort tid lokalisera var ett fel har inträffat.

Med hjälp av Lemontrees lösning "Service Management för Teleoperatörer" etableras de viktigaste processerna och funktionerna ur de tre stora ITIL-processområdena Service Operation, Service Design och Service Transition. Lemontrees färdiga mallar, rutiner, verktyg och kunskap betyder en kostnadseffektiv lösning för att få kontroll på sina affärskritiska tjänster och framstå som den professionella samarbetspartner kunderna förväntar sig.

Lemontree har levererat tjänster och lösningar till telekomoperatörer sedan slutet av nittiotalet och har idag de flesta stora skandinaviska telekomoperatörer som kunder, se referenser.


Expert inom Service Management

Vill du veta mer om våra erbjudanden inom Service Management kontakta vår expert, Jan-Helge Christiansen.

Copyright © 2012
Lemontree
Arenavägen 41
121 77 Johanneshov
+46 8 600 41 60
info@lemontree.se

Snabblänkar
Kontakt
Kontor
Bolagsinformation

Utmärkelser